بوت استرپ چیست؟

تمام کاربران سایت ،انتظار یک سایت جذاب را از سایت دارند. ایجاد این ظاهر جذاب کار یک طراح قالب سایت یا (web designer)  است که زمان زیادی را صرف این طراحی می­کند. اما برای کاهش زمان طراحی و داشتن یک سری امکانات ویژه چکار باید کرد؟

یکی از راه حل ها استفاده از بوت استرپ است.

اما بوت استرپ چیست؟

بوت استرپ یکی از فریم ورک های محبوبی است که توسط طراحان سایت طرفداران بسیاری را دارد و در سال ۲۰۱۱ توسط توییتر بر پایه زبان های  html, css  و   JavaScript ارائه شد و امکانات جدید و ویژه ای را در اختیار طراح قرار میدهد.

امکانات بوت استرپ چیست؟

  • احتمالا بتوان گفت که مهمترین ویژگی رسپانسیو یا واکنشگرایی است.یعنی می­توان سایتی طراحی کرد که با توجه به اندازه صفحه نمایش تغییر (واکنش نشان دهد) کند و شکل ظاهری سایت مثل جایگاه منوها، ستون بندی محتوا و… عوض شود.

نکته: باید هنگام طراحی قالب یک سایت با ویژگی رسپانسیو، لازم است تا این موضوع را مد نظر قرار دهید که اگر سایت را کوچک یا بزرگ نماییم المان های صفحه کجا قرار خواهند گرفت؟

ویژگی واکنش گرایی یا رسپانسیو

  • بوت استرپ یک سری ابزار و امکانات با جزئیات و ویژگی های آماده مانند button, navigation را در اختیار طراح قرار می­دهد که باعث می­شود سرعت طراحی افزایش یابد.

نمونه ای از طراحی دکمه در بوت استرپ

  • ویژگی مهم دیگر بوت استرپ قابلیت سازگاری با تمام مرورگرها است. پس بدون اینکه در مورد مرورگرهای مختلف این نگرانی را داشته باشید که ممکن است در یک مرورگر نماش درستی داشته باشید و در مرورگر دیگر نماش متفاوتی را نداشته باشید.
  • بوت استرپ قابلیت سفارشی سازی دارد. به عبارتی طراح می­تواند با توجه به نیاز و سلیقه خود فریم ورک بوت استرپ را تغییر دهد و قسمت هایی که به آن ها نیاز ندارید را حذف نمایید.

معایب بوت استرپ چست؟

به کارگیری روز افزون بوت استرپ بدون هیچ گونه خلاقیت در آینده قالب ها را به سمتی پیش می­برد که شاید ظاهر آن ها انقدر به هم شیبه باشد که از هم قابل تشخیص نباشند. مثلا هدر مشکی  دکمه های آبی و قرمز رنگ و بوردرهای یک پیکسلی خاکستری همگی نشان دهنده استفاده از بوت استرپ با ویژگی های پیش فرض است.

دوره آموزش بوت استرپ

بنابراین اگر میخواهیم از بوت استرپ در راستای افزایش کیفیت و کارایی سایت استفاده کنیم باید از امکانات این فریم ورک قدرتمند خلاقانه استفاده کنیم و تمامی ویژگی های از پیش تعیین شده آن را تغییر دهید تا یک قالب منحصر بفرد و حرفه ای داشته باشید.

بعد از اینکه با ویژگی های اصلی بوت استرپ آشنا شدیم، نکته مهم استفاده از این فریم ورک است.

پیش نیازهایی که برای بوت استرپ وجود دارد چیست؟

به طور کلی یادگیری کار کردن با فریم ورک بوت استرپ وقتی امکان پذیر است که شما آشنایی کامل با زبان HTML/CSS  و جاوااسکریپت داشته باشید. در غیر این صورت شاید بتوانید کلیات استفاده از این فریم ورک رابفهمید اما برای اینکه بتوانید ایده های خود را عملی کنید، ضروری است تا با این پیش نیازها آشنا باشید.


مطالب مرتبط :

آموزشگاه طراحی سایت

آموزشگاه html css

دوره آموزشی جاوااسکریپت

دوره آموزشی وردپرس