تفاوت ورژن های html4 و ۵ در چیست

کلمه HTML برگرفته از عبارت Hyper Text Markup Language است .در واقع معنی html زبان نشانه گذاری ابر متن استو به منظور ارائه متن و محتوا در زمینه وب کاربرد دارد.html یکی از زبان های معروف وی است که باقی زبان ها بر این پایه هستند و در واقه پایه ای برای یادگیری دیگر زبان های برنامه نویسی است.با همین یک جمله اهمیت این زبان را تا حد بسیار زیادی متوجه شدید.
چیزی که در تمامی دوره های کامپیوتر و علی الخصوص برنامه نویسی خواهید شنید این است که تا پیش از یادگیری html نخواهید تواسنت دیگر زبان ها را آموزش ببینید.
HTML یک زبان نشانه گذاری سطح بالا است که برای ساخت صفحات استاتیک وب سایت استفاده میشود.البته ناگفته نماند که از این زبان بعنوان پیش نیاز برنامه نویسی با زبان هایی که برای ساخت صفحات داینامیک استفاده میشود نیز استفاده میشود.بنابراین ناگفته پیداست که برای ورود به عرصه برنامه نویسی لازم و ضروری است که زبان HTML را بیاموزید.پس اگر فکر می کنید به اندازه ی کافی بر روی این زبان مسلط نیستید، توصیه می کنیم حتما کلاس آموزش html/css را در اموزشگاه کامپیوتر پرتو بگذرانید.
سئوالی که قصد داریم در این مقاله به آن پاسخ دهیم ، تفاوت HTML4 و HTML5 است پس با ما همراه باشید.

آموزشگاه icdl را برای آموزش مهارت های هفتگانه برگزینید.
برای درک بهتر تفاوت HTML4 و HTML5 بهتر است ابتدا نگاهی اجمالی داشته باشیم به اهداف و کاربر های HTML در وب

تفاوت HTML4 و HTML5

۱٫ تولید رابط های کاربری و فرم های ورود اطلاعات
۲٫ توضیف ساختار معنایی اطلاعات
۳٫ توصیف ساختاری وبسایت که اینکار امروزه به css سپرده شده است.
جالب است که بدانید تمامی کد ها در نهایت به کدهای HTML تبدیل و پس از آن قابلیت نمایش توسط مرورگرها را خواهند داشت.در HTML شما با واژه ای بنام تگ سر و کار دارید بطوریکه هر کدام دارای خصوصیات منحصر بفردی هستند.توسط این تگ ها به مرورگر اعلام میشود که هر بخش از صفحه چه نوع عنصری است و باید به چه شکلی نمایش داده شوند.

میتوانید در دوره آموزش icdl شرکت نموده و علاوه بر آموزش مهارت های هفتگانه ،مدرک معتبر و قابل ترجمه دریافت نمایید .

پس به بیان چند مورد از این تفاوت ها میپردازیم:

۱٫ ساده سازی دستورات

در HTML5 دستورات بصورت ساده بیان شده اند.بعنوان مثال در این ورژن برای تعریف Doctype تنها کافی است از دستور استفاده نمایید.به همین ترتیب استفاده از دیگر دستورات نیز ساده سازی شده اند.

با شرکت در کلاس آموزش فتوشاپ خواهید توانست مواردی را که برای ورورد به عرصه بازار نیاز دارید را فراگیرید.

۲٫ اپدیت روزمره

در این نسخه از html به روز رسانی چندین بار در سال صورت مییرد و در نتیجه دائما در حال پیشرفت است.اما برای این تغییرات چندین باره در سال ،جای نگرانی نیست.زیرا تمامی مواردی که در html4 بعنوان مباحث اصلی و پایه مطرح بودند ، در این نسخه نیز بعنوان پایه مباحث مورد استفاده قرار میگیرند.

آموزشگاه فتوشاپ

۳٫ اضافه شدن تگ های معنایی

با استفاده از تگ های html5 دیگر نیازی ندارید تا آن ها را دوباره در  css تعریف نمایید و از میزان کد نویسی های دوباره خواهید کاست.

۴٫ منسوخ شدن تگ های و

در html5 اصل بر این است که برای موراد گرافیکی از CSS استفاده شود .در نتیجه اجازه نخواهید داشت که از تگ های تنظیم کننده فونت در کدهای HTML استفاده نمایید.یکی از مواردی که باعث برتری HTML5 نسبت به HTML4 شده است نیز همین موضوع است.

۵٫ فرم های جدید در HTML5

یکی از دغدغه های برنامه نویسان ایجاد فرم ها است.در HTML5 با افزوده شدن امکانات جدید به شما این اجازه داده خواهد شد برای فرم ها امکاناتی نظیر اعتبارسنجی فرم بشکل لوکال و در سمت کلاینت را اختصاص دهد.بعنوان مثال برای وارد نمودن ایمیل اگر کاربر اشتباهی انجام دهد دیگر نیازی نیست که شما وارد عمل شوید.HTML5 بصورت خودکار این عمل را انجام میدهد و در صورت بروز خطا پیغامی مناسب را به کاربر نمایش میدهد.

۶٫ تگ های انیمیشن

کارشناسان بر این هقیده اند که با استفاده از این تگ ها دیگر نیازی به فلش ها نخواهد بود زیرا توسط این تگ به راحتی میتوان امکانات انیمیشنی وب را در اختیار کاربر سایت قرار داد.یکی از دلایلی که این تگ را بر فلش برتری بخشیده این است که امکانات انیمیشنی تگ canvas علاوه بر امکانات بسیار زیادی که برای ساخت انیمیشن ها دارد ،عدم نیاز به پلیر برای نمایش انمیشین ها است .چیزی که فلش را در معرض خطر مرگ در برابر html5 قرار داده است.

دوره آموزشی طراحی سایت

۷٫ تگ های

از مواردی که برای برنامه نویسان دغدغه است ،قرار دادن عکس و ویدئو ها در سایت است.در html5 این مشکل رفع شده و برنامه نویسان به راحتی توسط دو تگ ذکر شده میتوانند ویدئوها و فایل های صوتی خود را داخل کد ها بگنجانند.علاوه بر آن کاربران با بکار بردن این تگ ها نیازی ندارند پلیرهای خاصی مانند flash را برای نمایش آن ها نصب کنند.

این ها تنها برخی از امکاناتی بود که html5 نسبت به html4 داشت و برترین هایی در زمینه کارایی و آسانی برنامه نویسی را برای شما به ارمغان میاورد.بنابراین بهتر است در بکارگیری و آموزش این دو ورژن از html تجدید نظر نموده و برای راحتی کار خودتان و زیبایی و سادگی بیشتر وبسایت خود از html5 استفاده نمایید.

تفاوت HTML4 و HTML5 از زمین تا آسمان نیست! این نکته ی مهمی است.
همواره در کلاس حرفه ای طراحی سایت در بهترین آموزشگاه طراحی سایت به شاگردانم می گویم که شما طراحی سایت بلد باشید، قالب بندی بلد باشید، حالا به html1 طراحی کنید:))

این موراد در بهترین آموزشگاه کامپیوتر به شما آموزش داده خواهد شد اما همه چیز به خودتان بستگی دارد.زیاد به جزییاتی شبیه تفاوت HTML4 و HTML5 بپردازید.
تمرکز کنید روی اصل داستان.