در مورد پاورپوینت چه میدانید

بطور حتم تا بحال نام پاورپوینت به گوشتان خورده است.در این مقاله کوتاه می خواهیم به معرفی پاورپوینت بپردازیم و بگوییم که پاورپوینت چیست و چه می کند.در مورد تاریخچه پاور پوینت باید گفت که این داستان به دهه های قبل برمیگردد.در زمانیکه در سمینارها و کنفرانس ها سخنرانان حرفه ای برای سخنرانی و آموزش های خود از دستگاه های اسلایدر استفاده مینمودند و افرادی نیز بعنوان اپراتور در سالن حاضر بودند تا در زمانی که سخنران دستور تعویض اسلایدر را میداد ، اسلایدرهای رنگی ۳۵ میلیمتری را در دستگاه تعویض مینمودند.
پاورپوینت یکی از هفت مواردی است که در دوره آموزشی آی سی دی ال مورد تدریس واقع میگردد.

کلاس آموزش آی سی دی ال

طراخ و ایده پرداز اصلی پاور پوینت “رابرت گاسکینز” بود که ایده خود را از داستان فوق گرفته بود و قصد داشت برنامه ای طراحی نماید که در زمان ارائه ،مورد استفاده قرار گیرد.وی ایده خود را با همکاری توماس رادکین و دنیس استین ،کلید زد و پس از مدتی مورد استقبال شرکت اپل واقع شد.
نسخه اولیه این نرم افزار در ابتدا “پرزنتر” نامیده شد که پس از مدتی با نام پاورپوینت به بازار عرضه شد.
پاورپوینت در ابتدا برای سیستم عامل مکینتاش طراحی شد و در همان سال یعنی سال ۱۹۸۷ شرکت MICROSOFT این نرم افزار را با قیمتی برابر ۱ میلیون دلار خریداری نمود .
در نهایت در سال ۱۹۹۰ همزمان با انتشار نسخه اصلی ویندوز ۳ ،نرم افزار پاورپوینت به بازار عرضه گردید.
بنابر آمار ،از سال ۲۰۱۲ انواع نسخه های مختلف پاور پوینت با نصب بیش از یک میلیارد کامپیوتر ،رقمی معادل ۹۵ درصد از کل سهم نرم افزارهای ارائه سمینار را از آن خود کرد.تخمین زده می شود که در هر ثانیه ۳۵۰ بار نرم افزار پاورپوینت در جهان مورد استفاده قرار میگیرد.

پاورپوینت چیست

پرده نگار یا همان پاورپوینت به هر برنامه کامپیوتری که توسط آن بتوان متن ،تصویر ،فیلم یا هر آنچه در یک سمینار به ارائه آن نیاز است را نمایش داده گفته میشود.

آموزش ورد و اکسل

ششمین مهارت از مهارت های هفتگانه کامپیوتر ،پاورپوینت و یکی از نرم افزارهای بسته نرم افزاری مایکروسافت آفیس است و همانطور که از نام آن پیداست یکی از نرم افزارهای پر کاربرد در دانشگاه ها ،موسسات و سرکت های دولتی و یا خصوصی است که در کنفرانس ها مورد مصرف قرار میگیرد.
یکی از مزیت هایی که پاورپوینت دارا است ،قابلیت تصحیح غلط های املایی است که این تنها مزیت این نرم افزار پر کاربرد نیست.علاوه بر این مورد کاربران میتوانند تمامی متون ،تصاویر و … را در اسلاید ها ویرایش نمایند.کاربران قادرند بر روی اسلاید های خود صدا قرار داده و یا انیمیشن را به اسلاید های خود اضافه نمایند.
مزیت استفاده از پاورپوینت در زمان ارائه و سمینارها
• تشویق شخصی که ارائه میدهد به برگزاری سمینار با حرفه ای ترین وسایل

• امکان تلفیق چند رسانه ای و آموزشی اثر بخش
• سهولت در بازنگری و ویرایش مطالب
• افزایش میزان تمرکز مخاطب و به دنبال آن افزایش یادگیری
• قابلیت استفاده برای افراد مخاطب
بنابر تحقیقاتی که دانشمندان انجام داده اند ،افراد در زمانی که آموزش و ارائه مسائل بشکل بصری باشد ،فراگیری بیشتری نسبت به زمانی که تنها از طریق شنیدار آموزش میبینند ،دارند.

آموزشگاه آی سی دی ال در شرق تهران

اشتباهات رایج در ساخت اسلاید ها در پاورپوینت
در استفاده از یک نرم افزار مرز باریکی وجود دارد در استفاده از آن در شیوه صحیح و یا غلط آن بشکلی که اثر مفید و یا مخربی داشته باشد.در مورد نرم افزار پاورپوینت نیز این مطلب صدق میکند .در ادامه به ذکر برخی از مواردی که سخنران ها مرتکب آن شده و باعث اثر معکوس بر مخاطب میشوند خواهیم پرداخت ؛

یک نکته روانشناسانه ،چشم در چشم مخاطب به ارائه مطالب پرداختن است.این مساله باعث بالا بردن تمرکز و توجه مخاطب به سخنان شما خواهد شد.بنپس حتی اگر مطالب خود را برای ارائه آماده ننموده اید سعی نمایید که مطالب را با نیم نگاهی بدان ها و با اندکی نگاه در چشم مخاطبان ارائه نمایید .

دوره آموزش فتوشاپ عکاسی

نوشتن متون در اسلایدها
در صورتی که تمامی متون را بشکل واضح و کامل بر روی اسلاید ها نوشته باشید ،به مخاطب این مورد را میفهمانید که برای این ارائه وقت کافی را نگذاشته اید و برای سخنرانی آماده نیستید.سعی نمایید نکات را بشکلی مختصر در اسلاید ها بنویسید بشکلی که با یک نگاه متوجه ادامه جمله شوید . ناچار به کتابی خواندن محتوا از روی اسلاید ها نشوید.
استفاده از تصاویر کوچک و بی کیفیت
همانطور که در قبل تر نیز عنوان نمودیم ،استفاده از تصاویر و جلوه های بصری در آموزش و به یاد سپردن موارد ارائه شده نقش بسزایی دارد.بنابراین برای انتخاب عکس ها وقت کارفی را بگذارید.
استفاده از فونت کوچک و ناخوانا
در صورت استفاده از فونت های فانتزی و یا کوچک نه تنهای به زیبایی اسلاید ها کمکی نمیکند که باعث از دست دادن تمرکز مخاطب خواهد شد.لذا سعی کنید بجای صرف تمرکز و حواس مخاطب برای کشف نوشته های شما ،با استفاده از فونتی خوانا و درشت ،تمام حواس وی را به خود و حرف هایتان جلب نمایید .

آموزشگاه asp.net

استفاده بیش از حد از افکت ها و تصاویر متحرک
این را از یاد نبرید که در عین اینکه سعی در زیبا شدن اسلاید خود دارید ،حواس مخاطب را از اصل موضوع دور نکنید.بنابراین فکر نکنید هرآنچه یاد دارید را در اسلاید های خود بکار ببرید ،شما را حرفه ای تر نشان میدهد.شما قسم نخوره اید تمام آنچه در چنته دارید را بکار ببرید!

مواردی که با رعایت آن ها میتوانید ارائه ای حرفه ای تر را برای مخاطب به ارمغان آورید
• استفاده از فونتهای شناخته شده و مرسم نظیر B Nazanin ,B Yekan ,IranSance و … که خوانا هستند شما را فردی رسمی و حرفه ای جلوه خواهد داد.
• از قرار دادن صدا یا موسیقی در زمانی که ارائه شما رسمی است و نیاز به تمرکز بالا دارد بپرهیزید.زیرا تمرکز مخاطب را از محتوای اصلی دور میکند.
• در برخی از ورژن های پاورپوینت برای اشکال بطور خودکار سایه گذاری انجام میشود که سعی نمایید در مواردی که این امر ضرورت ندارد از آن اجتناب نمایید.

آموزش تدوین فیلم

• اگر مخاطبانتان افراد بالغی هستند سعی نمایید تا انیمیشن ها را در اسلاید های خود استفاده نکنید زیرا شما را فردی غیر موجه و غیر حرفه ای تداعی خواهد کرد.
• در هر اسلاید به نوشتن تنها سه یا چهار خط بسنده کنید.زیرا در صورتیکه تمام متن را در اسلاید بکار ببرید مخاطب با خواندن متن دیگر به سخنان شما توجهی نخواهد کرد.

دوره های گرافیک

برای ارائه مطالب نرم افزارها و امکانات بسیاری نظیر گوگل اسلاید شو ،پرزی ،کی نوت ،زوهو و … وجود دارند و شما میتوانید از تمام این نرم افزارها و امکانات استفاده نمایید اما در برخی از موارد پاورپوینت نسبت به رقبای خود پیشی میگیرد.بعنوان مثال نرم افزار پرزی از فونت فارسی پشتیبانی نمیکند و امکان استفاده از این نرم افزار تنها تا زمانی است که بخواهید ارائه خود را به زبان اصلی ارائه دهید.ساده بگویم پاورپوینت اصلا نرم افزار ساده و پیش پا افتاده ای نیست.تنها از آن بشکلی ابتدایی و توسط افرادی مبتدی مورد استفاده قرار میگیرد.دقیقا مانند یک ماشین جنگی که در دست افرادی ناشی و بچه سال قرار گرفته است.

دوره آموزشی وردپرس