چگونه افزونه بنویسیم

یکی از مورادی که در کل جهان محبوب است و بیش از ۳۷ درصد از سایت ها را توسط آن طراحی مینمایند ،وردپرس است.همیشه در کلاس های طراحی سایت بدین موضوع اشاره نموده ایم که چگونه میتوان یک افزونه را پدید اورد.اما در این مقله نیز عنوان مینماییم.
همانطور که میدانید وردپرس یک CMS آماده است که توسط آن میتوانید هرگونه سایتی اعم از یک سایت ساده مانند وبلاگ و یا سایتی جامع و شرکتی که از امکاناتی چون فروشگاه آنلاین برخوردار است را طراحی نمایید .اما در برخی موارد ممکن است بخواهید امکاناتی را به سایتتان اضافه نمایید که از پایه در وردپرس موجود نیست که باید از پلاگین ها استفاده کنیم و در این مقاله می خواهیم پیرامون این موضوع صحبت کنیم که در وردپرس چگونه باید پلاگین بنویسیم.

کلاس آموزش فتوشاپ عکاسی

هم اکنون بیش از ۵۱۰۰۰ پلاگین مختلف برای استفاده در وردپرس در دسترس طراحان است که این میزان حاکی از میزان اهمیت و محبوبیت وردپرس در نزد طراحان دارد.
در این مقاله قصد پرداختن به موضوع افزونه نویسی را داریم .اما پیش از آن ساختار پلاگین و چگونگی کارکرد یک پلاگین را بطور مختصر بیان میکنیم.معمولا هر پلاگینی که بخواهید قبلا توسط برنامه نویسی نوشته شده است و شما باید آن را خریداری کنید و یا اینکه دانلود و فارسی کنید اما گاهی هم ممکن است بخواهیم پلاگین بنویسیم و یا پلاگین اختصاصی خود را داشته باشیم

اکیدا توصیه میکنیم که از پلاگین های کرک شده استفاده نکنید.

دوره آموزشی فتوشاپ

چگونه پلاگین بنویسیم

نصب تمامی پلاگین ها در دایرکتوری صورت میپذیرد.برخی از پلاگین نویسان ،از یک پوشه pho بدین منظور استفاده میکنند که بهتر است برای ذخیره پلاگین ها یک پوشه جدید ایجاد نمایید و تمامی پلاگین های خود را در آن ذخیره نمایید .پس وقتی شما می خواهید بدانید که چگونه پلاگین بنویسیم ، باید به این موضوعات نیز دقت کنید زیرا اگر به همین موضوعات کوچک توجه نکنید باعث میشود که پلاگین شما حالت غیر استاندارد داشته باشد.

آموزشگاه گرافیک

کارکرد یک پلاگین وردپرسی به چه صورت است

به منظور بهره برداری از پلاگین ها میبایست آن ها را در فولدر wp-content/plugin آپلود نموده باشید.پس از آن لازم است تا پلاگین را به حالت فعال دراورید تا قسمتی از کد شما را بر روی هر صفحه بارگذاری نماید .
در صورت استفاده بیش از اندازه از پلاگین ها سایت شما با افت سرعت مواجه خواهد شد.

اما برای نوشتن یک پلاگین جدید چگونه رفتار میکینم؟در ادامه به این موارد خواهیم پرداخت ؛بیایید بررسی کنیم که به صورت گام به گام و واقعی ، چگونه پلاگین بنویسیم

نامگذاری فایل پلاگین
برای ایجاد یک افزونه جدید ،مانند دیگر پلاگین ها می بایست ،نام اصلی پلاگین ووکامرسی شما ،از نام پلاگین و نامی که برای فولدر انتخاب میکنید تبعیت کند.بعنوان مثال اگر نام فولدری که پلگین داخل آن است را test-plugin انتخاب کرده اید ،نام فایل اصلی پلاگین test-plugin.php خواهد بود.

آموزش نرم افزار ایندیزاین

پلاگین text domain
به منظور بومی ساختن یک پلاگین از text domain استفاده میشود.در اینجا نیز میبایست نام text domain از نام فولدر آن تبعیت کند.

بومی ساختن پلاگین
همانطور که میدانید ،زبان اصلی وردپرس ،انگلیسی است .بنابراین میبایست تمامی رشته هایی که درون افزونه ها درج میشود ،به زبان انگلیسی باشد.این قانون حتی اگر افزونه شما به زبان فارسی باشد نیز پابرجاست.در این زمان باید افزونه را به زبان انگلیسی طراحی نمایید و سپس با روش ترجمه استاندارد ،فایل های ترجمه به زبان دلخواهتان را به آن اضافه نمایید .مثلا fa_IR.mo و …

پیروی از استانداردهای کد نویسی

در افزونه ها از استانداردهای زبان php استفاده میشود.بنابراین برای طراحی پلاگین لازم است تا با زبان PHP آشنا باشید.برای طراحی پلاگین بهتر است کدها را استاندارد بنویسیم.استاندارد نویسی کد به معنی رعایت مواردی چون حفظ تو رفتگی و فاصله ها ،تگ های کوتاه php ،شرط های Yoda ،استانداردهای نامگذاری و … است.استاندارد نویسی موجب میشود تا کدهای شما توسط دیگر توسعه دهندگان ،خوانایی بیشتر ،درک و در صورت نیاز به توسعه ،با سرعت بالاتری نسبت به این کار اقدام گردد.

کلاس آموزش جاوا اسکریپت

ذخیره اطلاعات در استفاده از آن ها در دیتابیس

سعی نمایید تا حد ممکن از ایجاد جداول جداگانه در دیتابیس بپرهیزید.بهتر است تا جایی که ممکن است از post type ها ،taxonomy و تنظیمات وردپرس برای براورده نمودن نیازهایتان استفاده نمایید.
میتوانید برای ذخیره نمودن اطلاعات از راهنمای زیر استفاده نمایید:
• اگر اطلاعاتتان دائمی است و مجبور هستید همواره آن ها را تامین نمایید و همیشه باید موجود باشند ،از جداول تنظیمات وردپرس یعنی wp-options استفاده نمایید.
• اگر از اطلاعات برای مرتب سازی امور دیگری استفاده میکننید از taxonomy استفاده نمایید.

• در صورتیکه اطلاعات شما دائمی هستند اما همیشه موجود نیستند ،از کش استفاده نمایید .
• اگر اطلاعات همیشه موجود نیستند ،بعنوان مثال منقضی میشوند ،از transient استفاده نمایید.
• اگر اطلاعاتتان ذاتا نامحدود است ،باید از post typeها استفاده نمایید.
نکته : برای نوشتن لاگ در یک فایل ،از کلاس WC_Logger استفاده نمایید.

دوره آموزش وردپرس

جلوگیری از نشت اطلاعات

برای جلوگیری از نشت اطلاعات لازم است تا کاری نماییم تا اگر افزونه ما در دسترسی مستقیم قرار گرفت ،از هک جلوگیری شود.

بنابراین برای جلوگیری این مسئله، میبایست کد زیر را به ابتدای فایل های PHP خود اضافه کنید :
if ( ! defined( ‘ABSPATH’ ) )
{ exit; // Exit if accessed directly }

روش پلاگین نویسی برای وردپرس

فایل readme بسازید

تمامی افزونه ها ملزم به داشتن یک فایل readme هستند.
یک نمونه از فایل readme استاندارد در افزونه ووکامرسی میتواند بشکل زیر باشد:
Plugin Name
Contributors: (this should be a list of wordpress.org userid’s)
Tags: comments, spam
Requires at least: 4.0.1
Tested up to: 4.3
Stable tag: 4.3
License: GPLv3 or later License
URI: http://www.gnu.org/licenses/gpl-3.0.html
WC requires at least: 2.2
WC tested up to: 2.3

کلاس آموزش vray

اطلاعات افزونه

تمامی افزونه ها ملزم به در بر داشتن اطلاعاتی چون نام افزونه ،آدرس افزونه ،توضیحات ،نام نویسنده ،آدرس نویسنده (url) و … هستند.این اطلاعات را میتوانید مانند قطعه کد زیر به فایل اصلی خود اضافه کنید:
/**
* Plugin Name: bigtheme Woo Commerce Extension
* Plugin URI: https://bigtheme.ir/?p=4955
* Description: Your extension’s description text.
* Version: 1.0.0
* Author: bigtheme
* Author URI: https://bigtheme.ir/
* Text Domain: bigtheme-woocommerce-extension
* Domain Path: /languages
*
* Copyright: © ۲۰۰۹-۲۰۱۵ WooCommerce.
* License: GNU General Public License v3.0
* License URI: http://www.gnu.org/licenses/gpl-3.0.html
*/

دوره آموزش اتوکد سه بعدی

درج توضیحات در کد (COMMENT)

تمامی توابعی که در افزونه خود استفاده نموده اید لازم است تا دارای توضیحات باشند .این توضیحات به افرادی که میخواهند پلاگین شما را توسعه دهند و یا به رفع باگ های آن شما را همراهی کنند ،کمک میکند.

تست نمودن پلاگین

در زمانی که قصد توسعه پلاگینی را دارید لازم است تا آن را با حالت دیباگ در وردپرس فعال نمایید .در این حالت تمامی مشکلات و هشدارهایی که در صورت وجود ایراد در افزونه شما وجود دارد ،پیش از مرحله PRODUCTION قابل مشاهده خواهد بود و این فرضت را دارید تا یش از ورود به مرحله اجرا آن ها را برطرف نمایید.

آموزش تخصصی پریمیر

جدا نمودن منطق از ظاهر برنامه

تا جایی که میتوانید ظاهر برنامه تان را از منطقش جدا نمایید.چنین امری به شما کمک میکند تا برنامه نویسی قابل درک تری داشته باشید و توسعه ،ویرایش و انجام سایر عملیات را بر روی پلاگین تسریع میکند.

ذخیره نمودن لاگ اطلاعات
شاید برای رفع اشکلات برنامه نویسی بخواهید سابقه لاگ
پلاگین را در جایی بصورت ذخیره داشته باشید تا در آینده بتوانبد به آن دسترسی داشته باشید.این موضوع مستلزم دو مورد است :
۱٫ از کاربر اجازه داشته باشید تا اطلاعات دیباگ سیستمش را ذخیره نمایید.
۲٫ برای این منظور از عمل کلاس WC_Logger استفاده نمایید تا اطلاعات برای خود کاربر نیز در صفحه وضعیت سیستم قابل دسترس باشد.

نتیجه گیری
این مقاله برای افرادی که به تازگی وارد محیط برنامه نویسی شده اند بسیار مفید است
اما برای پیشرفت بیشتر در توسعه پلاگین ها باید تا جای ممکن سورس پلاگین های دیگر را بررسی نمایید.تبحر در پلاگین نویسی نیاز به کسب تجربه دارد پس تا جایی که میتوانید ،پس از اموزش ،تمرین و پشتکار داشته باشید.در تمامی مسیر های ترقی ،مشکلات و سختی هایی وجود دارد .اما پس از آموزش و کسب تجربه ،اسن مسیر سخت و کمی ترسناک ،به مسیری لذت بخش برایتان تبدیل میگردد .به گونه ای که خودتان مشتاق قدم نهادن در مسیر افزونه نویسی حرفه ای خواهید شد و روز به روز به پیشرفت هایتان افزوده خواهد شد.

دوره آموزش افترافکت