چگونگی ساخت انیمیشن در مایا

اتودسک مایا نرم افزاری است که در دنیای ساخت مدل و انیمیشن سازی مصرف دارد و با نام مایا نیز شناخته میشود که طرح های سه بعدی را طراحی نموده و روی سیستم عامل های ویندوز ،لینوکس و OS X قابلیت اجرا دارد.نرم افزار مایا توسط شرکت Alias System ساخته شده و در حال حاضر امتیاز آن متعلق به شرکت اتودسک است.از نرم افزار مایا در صنعت انیمیشن سازی ،بازی های کامپیوتری ،بازی های ویدئویی و حتی جلوه های ویژه کاربرد دارد.می خواهیم در این مقاله به این موضوع بپردازیم که انیمیشن سازی در مایا چگونه است.

بررسی اجمالی
از نرم افزار مایا در ساخت پروژه های سه بعدی در صنعت سینما ،معماری و بازی استفاده های زیادی میشود.در آگوست سال ۲۰۰۶ پس از عرضه نسخه ۶٫۵ پشتیبانی از این نرم افزار بطور ناگهانی متوقف شد .در آن زمان مایا در دو نسخه نامحدود و کامل عرضه میشد اما از آگوست سال ۲۰۰۸ به یک نسخه واحد تبدیل شد.

کلاس آموزش طراحی سایت

در ساخت انیمیشن توسط مایا ،طراحی ها بر اساس ساختار گرافیکی گره ای صورت میپذیرد.طرح ها بر اساس گره ها طراحی شده و هر گره خصوصیات خود را داشته و به نوعی سفارشی سازی شده است.بنابراین صحنه ای که مشاهده میکنید ،حاصل شبکه ای از گره ها هستند که با یکدیگر در ارتباطند.
در آمریکا دانشجویان و یا معلمان میتوانند نسخه آموزشی مایا را از انجمن تحصیلی اتودسک دانلود نمایند و برای مصارف غیر تجاری از آن استفاده نمایند.این نسخه بر روی رندرهای نهایی که توسط مایا تولید شده است ،واتر مارک قرار میدهد .علاوه بر این دانشجویان و معلمان میتوانند از این نسخه ها طی ۳۶ ماه استفاده نمایند.پس از اتمام این دوره ،لازم است تا ضمن لاگین کردن به انجمن ،مجوز استفاده از نرم افزار مایا را برای ۳۶ ماه دیگر تمدید نموده و از آخرین ورژن این نرم افزار استفاده نمایند.

آموزشگاه برنامه نویسی

در صنعت سینما ،از نرم افزار مایا در کنار نرم افزار رندرمن ،محصول شرکت Pixar برای ساخت انواع صحنه های گرافیکی و انیمیشن های سه بعدی استفاده می شود.

انیمیشن سازی در مایا چگونه است

حال به ذکر مورادی خواهیم پرداخت که در آن ها از نرم افزار مایا استفاده شده است.

پروژه های سینمایی که توسط مایا تولید شده اند :
• Transformers: The Last Knight (2017)
• Jurassic World: Fallen Kingdom (2018)
• Ant-Man and the Wasp (2018)
• Avengers: Infinity War (2018)
• Black Panther (2018)

فیلم های تلویزیونی و انیمیشن هایی که توسط مایا تولید شده اند :
• Angry Birds Blues (2017)
• Kung Fu Panda: The Paws of Destiny (2018–present)
• The Boss Baby: Back in Business (2018–present)
• Spy Kids: Mission Critical (2018–present)
• Mega Man: Fully Charged (2018–present)

در این میان پروزه های بسیاری هستند که توانسته اند جایزه اسکار را برنده شوند.

کلاس آموزش اتوکد

اگر بصورت حرفه ای در ساخت انیمیشن های سه بعدی ،ایجاد جلوه های ویژه و یا مدلسازی با مایا در حال فعالیت هستید ،بطور حتم با ویژگی های این نرم افزار آشنا هستید .ویژگی هایی که کمتر نرم افزاری است که از این ویژگی ها برخوردار باشد.یکی از این مزیت ها به حداقل رساندن زمان تولید انیمیشن و یا مدلسازی در مایا است بطوری که در زمان استفاده از مایا ،بهره وری خود را به حداکثر میرسانید.علاوه بر این میتوانید خلاقیت بیشتری را به پروژه اعمال نموده و ظریف کاری های بسیار بیشتری را در مقایسه با سایر نرم افزارهای طراحی به پروژه خود وارد نمایید .شما در صورت استفاده از مایا میتوانید یک انیمیشن بسیار پیچیده را که توسط طراحی با دست غیر ممکن است را خلق نمایید.

چه مراحی لازم است تا با پرداختن به آنها یک انیمیشن در مایا تولید نماییم.
مراحل ساخت انیمیشن در مایا :
۱- مبانی شخصیت پردازی : شخصیت مورد نظرتان را بشانسید و حالا وی را پیش بینی نمایید.مثلا اگر شخصیت شما مثبت است وی را بشکل فردی با چشمان درشت طراحی نمایید  .شخصیت های منفی عمدتا چشمانی ریز و کشیده دارند.این ها به معنی شخصیت پردازی در ساخت انیمیشن است.
۲- آناتومی : اگر بدنبال انیمیشنی موفق هستید باید حداقل ۴ مورد از اناتومی های مختلف را بشناسید.این موارد عبارتند از انسان ،چهار پایان ،ماهی ها و پرندگان.در مرحله بعدی به یادگیری اناتومی حشرات که بسیار پیچیده تر هستند بپردازید.
۳- مبانی نقاشی متحرک : باید یاد بگیرید که چگونه حالات مختلف را به بدن مدل هایتان اعمال نمایید .به عنوان مثال باید بدانید که چگونه یک کاراکتر خوشحال و یا یک کاراکتر گیج را طراحی نمایید .
۴- آموزش نرم افزار مایا : مایا و تری دی مکس مهمترین نرم افزارهایی هستند که در زمینه ساخت انیمیشن های سه بعدی از آن ها استفاده میشود و قوی تر از تری دی مکس ،نرم افزار مایا است.نرم افزایر که مورد بحث ما در این مقاله است.اما ذکر این نکته نیز خالی از لطف نیست که تا پیش از خریداری مایا توسط اتودسک ،تری دی مکس و مایا با یکدیگر رقابت بسیار شدیدی داشتند اما پس از این اتفاق هر یک از این دو نرم افزار بصورت تخصصی در حوزه خاصی خود را تقویت نمودند و ۳dmax در حوزه مدلسازی و مایا در حوزه انیمیشن سازی خود را تقویت نمودند.بنابراین نتیجه اینکه اگز قصد انیمیشن سازی آن هم بصورت حرفه ای را دارید ،بهترین نرم افزار در دسترس ،نرم افزار اتودسک مایا است.
۵- کارگردانی : در تمامی پروژه ها کارگردانی به یک شکل است و فرقی بین یک فیلم هالیوودی و یک انیمیشن کوتاه وجود ندارد .در صورتیکه بتوانید مواردی چون حرکات دوربین ،سکانس بندی ها ،فیلمنامه قوی و … را بشکلی موفق و اصولی بکار ببرید ،انیمیشن به جشنواره راه پیدا خواهد کرد.

کلاس آموزش after effect